Zdravý závod v Bavorsku – Johannesbad Thermen-Marathon

19.02.2013 18:56

Nejplošší profil tratě, jeden z nejrychlejších a určitě jeden z nejzdravějších maratonů v Německu – tak o něm píše domácí tisk. Starší než pražský mezinárodní, perfektně, po německu zorganizovaný, s mnoha bonusy navrch – dodáváme my.

 

Nestává se často, aby maraton slavil dvacetiny. A jednomu se asi nestává často, aby se takové události mohl účastnit. Tento víkend taková příležitost v dolnobavorském Bad Füssing byla. A byly u toho i Horydoly.

 

Dvě desítky zářezů

 

Bad Füssing už tradičně první únorový víkend hostil Johannesbad Thermen-Marathon. Tentokrát podvacáté. A v nabídce nezůstalo pouze u maratonu. V nedělní ráno startuje i žákovský běh, běh na 10 km a půlmaraton. Mezi čestnými hosty celé akce se objevila i Tina Fischl, drobná žena s traťovým rekordem na zdejší desítce (a zároveň svým osobním rekordem). Ta pořadatelům neváhala slíbit, že při příležitosti oslavy krásně kulatého výročí zlepší traťový rekord na 10 000 m. A jak pravila, tak také učinila – z 35:35:00 na 35:33:51!

 

Na trati čekala běžce každých pět kilometrů dobře zásobená občerstvovací stanice (teplý čaj, iontový nápoj, voda, banány, jablka, mandarinky, energetické gely, čokoládové tyčinky, energetické tyčinky, hroznový cukr), značení na každém kilometru a na více místech na trati organizátor hlásící aktuální čas probíhajících.

 

Něco pro Eskymáky

 

Termín konání bavorského maratonu dává poznat, že je určen převážně pro milovníky severských krajů, nebo alespoň tuhých zim. Minulý ročník provázely teploty kolem – 12° C a vítr. Ten letošní byl poněkud shovívavější, rtuť teploměru skotačila na stupnici kolem značky pro 0° C. Zpočátku sice běžce provázela drobná sněhová přeháňka a v druhé polovině závodu zase trochu potrápil vítr, celkově ale byly podmínky pro běh více než vhodné. I zakuklenců bylo letos na trase o poznání méně, ba naopak bylo vidět mnohem více otužilců pouštějících se do několikahodinového zápasu jen v tričku a krátkých kalhotách. Známý německý ultramaratonec Dietmar Mücke, který na Thermen-Marathonu patří mezi pravidelné startující, vyměnil tentokrát svůj oblíbený kostým Mozarta za převlek dovádivě klaunský – a při příležitosti velkého jubilea pokořil maratonskou trať bos (!)

 

Horká voda? Taky dobrý!

 

Původně na místě hledali těžaři ložiska nafty. Navrtali ale horkou vodu. A tak místní jen pokrčili rameny a řekli – taky dobrý! Postavili termální lázně a od 50. let minulého století léčí osteoporózu, artritidu a dnu. Před největším lázeňským komplexem Johannesbadem s 13 vnitřními a vnějšími bazény startují i všechny zdejší běhy. A organizátor do startovního balíčku přidal celodenní vstupenku do objektu pro každého startujícího plus jeho doprovod. K dispozici jsou 4500 čtverečních metrů vodní plochy, jednotlivé bazény jsou plněny vodou o teplotě 27 – 39° C. Samozřejmostí je také sobotní pasta party „all you can eat“ se dvěma nápoji, startovní batůžek s dárky od sponzorů, maratonské expo a vstup zdarma na sobotní přednášku, po doběhu samozřejmě medaile, nealko pivo a termoizolační fólie. Organizátor už tradičně myslí i na motivaci běžců současných i budoucích a každoročně zve světové špičky z oboru. Minulý rok přijel extra-super-ultra maratonec Joey Kelly. Letos pozvání přijal Hans Kammerlander. Špičkový extrémní horolezec. A běžec. Trail-runner. Diváci využili možnosti vyslechnout si jeho přednášku a smočit kapesníky upřímnou slzou dojetí při poslechu historek o balancování na ostří hrany mezi životem a smrtí. Na závěr mohli zvědavci klást hvězdě dotazy a byli i tací, kteří si neváhali přivézt s sebou svoje skialpinistické lyže a nechat si je podepsat. 

 

Výjimečné okamžiky

 

Že se jedná opravdu o ojedinělou a výjimečnou běžeckou akci, svědčí i skutečnost, že nejoblíbenější německý běžecký portál marathon4you.de měl na místě hned pět lidí, včetně šéfredaktora Klause Duweho. Na tratích bylo možno potkat třeba také mistry na 10 km. Marco Bscheidl v Bad Füssing běžel půlmaraton, Sebastian Weichelt se držel své desítky. Člověk se prostě na Johannesbad Thermen-Marathonu cítí být v dobré společnosti. A když na vás na předposlední občerstvovačce osazenstvo ještě radostně zahaleká „Tak nashle zase za rok!“, je vymalováno…

 

celkově 1766 startujících (z toho 482 žen)

742 běžců na půlmaratonu (z toho 161 žen)

317 na maratonu (z toho 37 žen)

běží se na 2 půlmaratonská kola

 

INFO:

www.thermen-marathon.de

www.kurhotel-koenigshof-badfuessing.de

www.johannesbad.de

www.marathon4you.de